Kolędowanie rozumiane jako śpiewanie kolęd jest nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Te radosne utwory muzyczne pierwotnie pełniły rolę radosnych pieśni noworocznych, które współcześnie kojarzone są z grudniowymi uroczystościami chrześcijańskimi upamiętniającymi przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym wyjątkową, niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Najpopularniejsza – „Cicha noc” powstała w 1818 roku w austriackim miasteczku w Alpach i przetłumaczona została na ponad 300 języków.
Bazując na tej pięknej tradycji kolędowania nasza Fundacja, na czele z fundatorką Barbarą Bylicą zorganizowała wydarzenie „Ze Wschodu wędrują, na Górnym kolędują”. Idea niezmienna od lat dbanie o dziedzictwo kulturowe, w ramach którego nie mogło zabraknąć radosnych dźwięków kolęd i pastorałek, występów artystycznych, smacznej strawy, znakomitej gościnności, rodzinnej atmosfery, budującej poczucie wspólnoty oraz wyłącznie pozytywnych emocji.
Ta noc, a raczej wieczór 14 stycznia na „Górnym” cichym nie był! Było radośnie i gwarnie i jak ponad 2000 lat temu było Dzieciątko, Maryja z Józefem, anioły, Betlejemska Gwiazda, pastuszkowie i zwierzątka… Można rzec tradycji stało się zadość!
Dziś wydaje nam się, że kolędowanie na Górnym było „od zawsze”, bo tak znakomicie wpisało się w koloryt tej części miasta. Kiedy to się zaczęło?
Basia Bylica: Wydarzenie to po raz pierwszy zorganizowałyśmy w 2019 roku z inicjatywy grupy nieformalnej Aktywn(i)e dla Górnego, którą tworzyłam ja z Kasią Martyką i Edytą Marchewką. W 2020 roku z uwagi na duży potencjał tego spotkania zaprosiłyśmy ponownie mieszkańców do udziału we wspólnym kolędowaniu. Lata pandemii nie pozwoliły nam na spotkanie aczkolwiek nie zostawiliśmy tego bez echa lecz w kameralnym gronie spotkaliśmy się ponownie w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu. Wydarzenie nagrał Jarosław Chęć, tym samym powstał piękny materiał filmowy, który można oglądać do tej pory.
Powróciło wydarzenie z jeszcze większą siłą w tym roku?
Basia: Rok 2023 to nowe wyzwania, nowe możliwości. Te same osoby i wiele nowych ludzi dołączyło do organizacji wydarzenia. Tym razem ze względu na fakt powołania przez nas w 2021 roku Fundacji, oficjalnie to ona jest organizatorem kolędowania na Górnym. Dzięki temu dotychczasowy zgrany zespół Aktywnych dla Górnego i przyjaciół oraz wsparciu ambasadorów, wolontariuszy Owocnej, wspólnie , w sposób niebywały zorganizował fantastyczne wydarzenie.
Fantastyczne, dlaczego jak myślisz?
Basia: Nie na darmo Dom Ludowy nosi swą nazwę – Dom. Chcąc przedłużyć radość płynącą ze świąt Bożego Narodzenia spotkaliśmy się w nim jako jedna wielka rodzina. Atmosfera była iście domowa i rodzinna. Śpiew, wrzawa dzieci, odgłosy zwierząt i prawdziwe domowe jedzenie wprowadziły nas ponownie w klimat familijnych świąt. Na stołach nie zabrakło domowego ciasta, była też sałatka jarzynowa, galaretka drobiowa, chrzan z jajkiem, chleb ze smalcem i ogórkiem, a na kolację podano gorący kocioł rozgrzewającej zupy (przypis autora: wszystko pyszne jak w domu).
Co chciałabyś dodać?
Barbara: Wydarzenie to zrealizowano z inicjatywy Fundacji Owocna przy wsparciu ludzi dobrej woli, którzy nie szczędzili swojego czasu i pomogli w organizacji. Burmistrz miasta i gminy Myślenice objął wydarzenie honorowym patronatem oraz przeznaczył środki finansowe na zakup produktów do przygotowania poczęstunku dla wszystkich uczestników. Ponadto serdeczne podziękowania należ się jednemu z myślenickich przedsiębiorców, który bezinteresownie przeznaczył środki finansowe z których
zakupiono upominki dla wszystkich artystów oraz materiały do przeprowadzenia warsztatów dla dzieci.
Wydarzenie cieszyło się dużym powodzeniem i zainteresowaniem dzieci bowiem przygotowaliśmy prawdziwą żywa szopkę z dzieciątkiem oraz ze zwierzątkami użyczonymi z gospodarstwa Katarzyny i Andrzeja Sularczyków z Jasienicy. Odbyły się również ciekawe warsztaty rękodzielnicze, podczas których każdy mógł spróbować swoich sił w wykonaniu ozdób świątecznych, poda fachowym okiem instruktorek z Owocnej,
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom które bezinteresownie pomogły w organizacji tego przedsięwzięcia zarówno od zaplecza kuchennego Ani, Danusi, Eli, Kasi, Andrzejowi, Pawłowi, Grzegorzowi, Gosi jak również grupie instrumentalistów Dominice, Piotrowi, Łukaszowi, Pawłowi, dwóm Krzysztofom, oraz nowemu akustykowi Piotrowi. Serdecznie dziękujemy również ambasadorkom Fundacji Owocna pod okiem których pracowali najmłodsi uczestnicy warsztatów twórczych Karolinie, Kaji, Natalii. Fachowym okiem nad młodymi artystami występującymi na scenie i czuwała Kasia.
Wydarzenie swą obecnością uświetnili lokalni Kolędnicy z Maćkiem Górką na czele, nasz król Kacper wędrujący do stajenki z Europy, fantastyczna grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 1 przygotowana przez panią Małgorzatę Janię oraz inni młodzi utalentowani artyści.
Wszystkie działania zostały skrupulatnie uwiecznione przez niezawodnych przedstawicieli mediów, którym za obecność z serca dziękujemy. Fotografowi z Górnego Pawłowi Bieli, Jarosławowi Chęciowi z iTV Myślenice, Katarzynie Hołuj z Dziennika Polskiego, Maciejowi Hołujowi z Sedna, Gazecie Myślenickiej.
Kropka nad i Kolędowania na Górnym?
Kropka nad i… Zdecydowanie ludzie!!! Raz jeszcze dziękuję wszystkim bez wyjątku, wszystkim zaangażowanym w nasz wspólny sukces, bo przed i w trakcie i podczas prac porządkowych pomocnych dłoni nam nie brakowało. To było wydarzenie, które pokazuje po raz kolejny, że #RazemMożemyWięcej a Owocna to przestrzeń na ludzi, którzy chcą działać wspólnie.
Tak sobie myślę, że lepszej puenty nie trzeba.
Ps. Dodam tylko z radością, że na czele, bądź czasami w tle dobrze zorganizowanego wydarzenia, zawsze stoi lider. Fundacja Owocna istnieje niecałe dwa lata i odnosi kolejne sukcesy, bo ma znakomitych liderów społecznych. Za wydarzenie na Górnym z pełnym zaangażowaniem, ogromną pracowitością i dbałością o detale, od samego początku dba Basia Bylica. Brawo Basiu. Dziękujemy Ci serdecznie!
Galeria:





















autor: M. Miszczak
Archiwum:
Pozostałe materiały z wydarzenia:
Zdjęcia: Paweł Biela FB
Myślenice iTV: „Ze Wschodu wędrują, na Górnym kolędują, czyli świąteczne kolędowanie w wykonaniu mieszkańców Górnego Przedmieścia. (myslenice-itv.pl)
Dziennik Polski: Kolędowanie mieszkańców Myślenic. Z rodziną i sąsiadami | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)
Gazeta Myślenicka: Wspólne kolędowanie w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu – myslenicka24.pl
Miasto i Gmina Myślenice: Wspólne kolędowanie w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu – Oficjalna strona Miasta i Gminy Myślenice (myslenice.pl)