Promowanie tego co polskie, lokalne i dobre, weszło nam na dobre w krew. Nasz autorski projekt #Rozkwitnij Polsko nabiera rumieńców.

5 listopada 2022 roku w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zorganizowałyśmy Dzień Produktu Polskiego już po raz drugi. Niezmiennie uważamy, że teraz jest najlepszy czas, by jeszcze mocniej budować wśród młodych i starszych ideę patriotyzmu gospodarczego. W tym roku w ramach wydarzenia ze znakiem PL wraz z partnerami pochyliliśmy się nad bardzo ważnym tematem: polskiego rolnictwa. Tematem: Polskie rolnictwo zmarnowany potencjał czy szansa na przyszłość.

Wydarzenie prócz aspektu promocyjnego, było inspiracją dla dyrekcji, nauczyli ze Szkół, Przedszkoli, do tego by i Oni w listopadzie br. w swych placówkach oświatowych przeprowadzili Dzień Produktu Polskiego. W oparciu o swój pomysł, czerpiąc z fundacyjnych pomysłów wśród których m.in.: wykłady, prelekcje, wywiady, warsztaty, występy, spotkania z ciekawymi ludźmi, praktykami i ekspertami w swoich dziedzinach, nawiązywanie partnerstw, szukanie sponsorów. Tak zorganizowany w placówkach edukacyjnych dzień, może wziąć udział w Konkursie naszej fundacji na Dzień Produktu Polskiego. Mamy nadzieję, że i w tym roku chętnych będzie sporo, a Polska będzie rozkwitać. Warto nadmienić, że w minionym roku w Konkursie wzięło udział 12 placówek, które zrealizowały niezwykłe wydarzenia, których odbiorcami było ponad 1000 uczniów i przedszkolaków.


#RozkwitnijPolsko to nasz autorski program promocji tego co polskie, lokalne i dobre. Projekt powstał w głowie Dominika Poniedziałek-Hudaszek jako Dzień Produktu Polskiego kilka lat temu, po zetknięciu się ze mną czytaj Małgorzata Miszczak 🙂 przeobraził się w Rozkwitnij Polsko, a teraz w ramach wspólnych sił Fundacja Owocna i partnerów sukcesywnie się rozwija. W jego ramach odbywają się m.in. listopadowy Myślenicki Dzień Produktu Polskiego, Konkurs na Dzień Produktu Polskiego w Placówkach Oświatowych, Wiosenna Konferencja promująca polskość, to co polskie, a także inne działania.

Partnerami strategicznymi projektu #RozkwitnijPolsko są:

Wspieram Rozwój PL – Polskie Marki z Tomaszem Dziewulskim oraz Pola z Mateuszem Perowiczem.

Obaj panowie byli ekspertami podczas pierwszego Myślenickiego Dnia Produktu Polskiego (2021 roku).

Polecamy obie aplikacje do rozpoznawania pochodzenia produktów i usług.

Aplikacja Polskie Marki – umożliwia skanowanie kodów kreskowych. Wynikiem skanowania będzie szybka informacja na temat marki: czy wspiera rozwój Polski? Skąd pochodzi kapitał właściciela? W jakim stopniu jest produkowana w Polsce? Skanowanie zapewni także listę polskich odpowiedników dobranych na bazie kategorii. Zapewni to komfort szybkiej decyzji zakupów.

Aplikacja Pola jeśli masz dość masówki globalnych koncernów? Szukasz lokalnych firm tworzących unikatowe produkty? Pola pomoże Ci odnaleźć polskie wyroby. Zabierając Pole na zakupy, odnajdujesz produkty „z duszą” i wspierasz polską gospodarkę. Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej o firmie, która go wyprodukowała. Pola powie Ci, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, ma u nas swoją produkcję, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, jest częścią zagranicznego koncernu. Jeśli znajdziesz firmę, której nie ma w naszej bazie, koniecznie zgłoś ją do nas. Pomożesz nam w ten sposób uzupełniać unikatową bazę polskich producentów.


Myślenicki Dzień Produktu Polskiego 2022 A.D.

Wydarzenie poprowadzili wolontariusze naszej Fundacji Milena, Kuba oraz Szymon. Rozpoczęliśmy od występu Zespołu Vivo czyli uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych im. Obrońców Warszawy w Osieczanach, pod opieką pani Agaty Kluski, piękny początek udanego popołudnia i wieczoru. Następnie goście zostali zaproszenie do obejrzenia filmu Owocnej, który stanowił podsumowanie działań projektu Rozkwitnij Polsko w sezonie 2021/2022. Oj działo się tego popołudnia w MOKIS-ie działo. Wykłady, warsztaty, wywiady, wymiana wiedzy i doświadczenia. Eksperci, praktycy, wystawcy, przedsiębiorcy i lokalni twórcy. Muzyka, śpiew, wernisaż, poczęstunek… pewnie łatwiej byłoby powiedzieć czego w tym dniu nie było 🙂 Usystematyzujmy zatem…

Dla przybyłych przygotowałyśmy kilka obfitujących w atrakcje stref:

  • 1. Inspiracji, wymiany wiedzy i edukacji – koordynowana przez Dominikę-Hudaszek
  • * Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karnowicach.
  • dr Piotr Bucki MODR, Temat: O rolnictwie słów kilka…
  • Ośrodek obejmuje swym działaniem obszar Małopolski.
  • Świadczy specjalistyczne doradztwo technologiczne, ekonomiczne, organizacyjne, socjalno-bytowe, bankowo-kredytowe. Działa na rzecz ekologii, ochrony środowiska, ochrony dziedzictwa kulturowego wsi oraz krajobrazu na obszarach wiejskich.
  • Danuta Grzesik, która zachęcała do korzystania z dobrej jakości produktów prosto od rolnika, które można zakupić na Małopolskim Bazarku.
  • * Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna Myślenice.
  • Joanna Gaździk – pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach, Dział Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia. Powiatowy koordynator programów profilaktycznych w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz średnich. Propagator zdrowego i świadomego stylu życia.
  • Temat: Zdrowe odżywianie to marzenie? Rola Inspekcji Sanitarnej w propagowaniu zdrowego odżywiania. Programy profilaktyczne szkołach powiatu myślenickiego służące podniesieniu wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Rola Inspekcji Sanitarnej – sprawowanie nadzoru nad żywieniem i żywnością na terenie powiatu myślenickiego.
  • * Firma BMGreenish.
  • Bartłomiej Burkowicz: „Inżynier do szpiku kości, amator uprawy mikroliści oraz upraw wertykalnych. Współtwórca pomysłu oraz jego realizator.”
  • Temat: Całoroczne rolnictwo miejskie – czemu nie?
  • Rolnictwo miejskie – uprawa warzyw hydroponicznie przez cały rok w kontenerach to już się dzieje, tuż obok nas w Myślenicach. Innowacja w obszarze upraw, której podstawą jest skrócenie łańcucha dostaw i umożliwienie produkcji żywności roślinnej zwłaszcza w aglomeracjach miejskich. Założycielami i pomysłodawcami upraw wertykalnych w kontenerach są Marcin Firla i Bartłomiej Burkowicz założyciele spółki BMGreenish.
  • * Miejska Biblioteka Publiczna – inspiracja Co czytać w temacie… Rolnictwo? i promocja czytelnictwa dla dzieci i dorosłych!
  • * Wywiady o życiu na wsi, pracy na roli, w gospodarce i w pasiece, z:
  • pszczelarzem Agnieszką Dukat-Pokrywą z Nowej Wsi (gmina Dobczyce),
  • rolnik Ewą Oliwą z Bysiny (gmina Myślenice),
  • – rolnikiem Antonim Suktą z Poręby (gmina Myślenice).

  • 2. Wystawienniczą – koordynowaną przez Małgorzatę Miszczak

To tu polscy i lokalni przedsiębiorcy i rękodzielnicy prezentowali swe dobra:

Delta Twoje Wnętrza – to rodzinna firma założona w 1989 roku w Myślenicach, początkowo działała jako mały sklep. W roku 1997 przeniesiona została do większego budynku, dawnej wytwórni galanterii “Galalit”. Z tym miejscem firma związana była blisko 25 lat, podczas których ugruntowała swą pozycję na lokalnym rynku wykończenia domów, mieszkań, firm oraz dekoracji wnętrz.

Stawiając na najwyższy komfort klientów, firma postawiła również na swój rozwój. Tym samym w oparciu o odważną decyzję przeniosła się do nowej lokalizacji. Delta Twoje Wnętrza w Myślenicach od października 2021 roku znajduje się przy ul. Fijałkowskiego 40.

BeeGarden – polska marka odzieżowa z misją, powstała w 2017 roku, by łączyć odpowiedzialność społeczną z przedsiębiorczością. Tworzą ją Paulina Pindela i Sabina Żelichowska Talaga.

Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom zamieszkującym ubogie rejony świata, lub tereny objęte klęskami żywiołowymi. Odpowiadając na ich konkretną potrzebę, produkty BeeGARDEN zawsze występują w komplecie z KOCEM, który po dokonanym zakupie kompletu, firma przekazuje potrzebującemu dziecku. Wspólnie udzielono pomocy dzieciom w Peru, Meksyku i na Ukrainie. Kupujesz i pomagasz.

Agroturystyka Pasieka na Brzegu – lokalne przedsiębiorstwo z produktami naturalnymi m.in. pochodzącymi od pszczół. W Nowej Wsi w gminie Dobczyce prowadzą swoją Pasiekę Na Brzegu – gospodarstwo agroturystyczne. Kameralnie, blisko natury, dla zmęczonych pędem życia… Jak pasieka to… pszczoły, jak pszczoły to… miód…

Na wzgórzu – domowe przetwory Doroty Moskal z Sułkowic, dżemy, powidła, soki i wiele innych pysznych i naturalnych produktów.

  • 3. Artystyczną:

Uroczystość uświetnił wspomniany wcześniej występ zespołu muzycznego VIVO.

Uatrakcyjnił Film Dzień Produktu Polskiego 2021. Pokonkursowy kolaż prac placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Myślenice.

Zaciekawił wernisaż String Art Natalii Voit, co prawda artystka z Ukrainy ale od lat żyje i tworzy w Polsce. Technika zaprezentowanych prac, to wyszywanie/wyplatanie obrazów z kolorowej włóczki, muliny lub nici na drewnie. Kontury wyplatanych wzorów najpierw „nanosi” się rysując konkretny wzór, a następnie wbija się w kontur gwoździe, które stają się „stelażem” dzieła. Wystawa podobała się zgromadzonym, a emocji nie brakowało.

  • 4. Rozrywki i rozwoju dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie dla całych rodzin także zadbałyśmy również o atrakcje dla najmłodszych uczestników.
  • Dla dzieci i młodzieży: warsztaty animacji poklatkowej przeprowadziła z ramienia MOKIS Ilona Majewska, Quiz wiedzy o ROLNICTWIE przeprowadziły Ala i Dorota Burkowicz, warsztaty rozwojowe o dobrych nawykach, merytorycznie zrealizowała Edyta Marchewka.
  • 5. Słodkiego kącika z domowymi ciastami i słodkościami, przygotowany przez Barbarę Bylicę, jak zwykle z dbałością o szczegóły. Poczęstunek zapewnili partnerzy wydarzenia działające w naszej bliskiej okolicy – polski Maspex Wadowice oraz częściowo polski Wawel S.A.

GALERIA:

Fundacja Owocna: Karolina Mucha, Dorota Burkowicz, Małgorzata Miszczak, Edyta Marchewka, Barbara Bylica, Dominika Hudaszek. Myślenicki Dzień Produktu Polskiego 2022

Wydarzenie miało charakter jakościowy, wszyscy przybyli podkreślali, wysoki poziom organizacji i profesjonalizmu oraz nie ukrywali zachwytu nad różnorodnością i wielością przygotowanych aktywności, dla całych rodzin. Za słowa uznania oczywiście dziękujemy i biegniemy z informacją, że nie byłoby to możliwe gdyby nie Ci wszyscy których wymieniam poniżej.

Podziękowania dla:

Ambasadorek Fundacji Owocnej (wchodzących w skład rady programowej Fundacji Owocna): Dominiki Hudaszek (koordynatorka projektu #RozkwitnijPolsko), Edyty Marchewki (Koordynatorka wolontariatu Fundacji Owocna), Doroty Burkowicz, Karoliny Muchy i fundatorek Barbary Bylicy i Małgorzaty Miszczak.

Wolontariuszy: Danuty, Mileny, Kuby, Szymona, Wiktora, Magdaleny, Emilii, Alicji, Mikołaja, Gabrieli, Oliwii, Oli, Piotra, Michała, Wojtka, Zosi, Emilki i wszystkich tych, którzy nam pomagali nam w tym dniu.

Partnerów wydarzenia: MODR w Karnowicach, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myślenicach, Firma BMGreenish, Agroturystyka Pasieka na Brzegu, rolnikom: Ewie Oliwie z Bysiny i Antoni Sukcie z Poręby, Na wzgórzu – produkty naturalne, MAJKA Gospodarstwo Sadownicze Jolanta i Leon, Maspex Wadowice, Wawel S.A.

Patronom medialnym: Dziennik Polski – red. Katarzyna Hołuj, Myślenice iTV – red. Jarosław Chęć, Sedno – red. Maciej Hołuj, Gazeta Myślenicka.

Partnerom Projektu #Rozkwitnij Polsko: Pola Wspieram Rozwój PL (Polskie Marki), MOKIS Myślenice, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach.

Dziękujemy również Wam szanowni Goście, uczestnicy wydarzenia, którzy byliście z nami 5.11.2022 w Myślenickim Ośrodku Kultury, na czele z przedstawicielami Placówek Oświatowych, których zapraszamy do udziału w Konkursie na Myślenicki Dzień Produktu Polskiego.

Do zobaczenia!

#RozkwitnjPolsko #DzieńProduktuPolskiego #MyślenickiDzieńProduktuPolskiego2022 #KonkursDPP2022


Dzień Produktu Polskiego 2022. Tematem przewodnim: rolnictwo!

Komentarz do “Dzień Produktu Polskiego 2022. Tematem przewodnim: rolnictwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *